Psychoterapia – co to jest?

Psychoterapia – co to jest?

Czy kiedyś czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Według psychoterapia kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi lub nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, zwolnieniem z pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są zazwyczaj szkodliwe dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog może wspomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej produktywnie, zdrowiej i w pełni satysfakcji. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Występuje wiele podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i rozmowie. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby zidentyfikować i wyeliminować wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, wiele osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają fakty i nie wierzą w mity, to ludzie zazwyczaj czują się zestresowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba przezyciężyć lęk, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę pomocy w chronicznej chorobie, która wpływa na emocje i zdrowie psychiczne. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozwodu, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *